Upadłość konsumencka a niespłacone raty kredytu

Wielka grupa osób aktualnie (a w szczególności dłużników) zadaje sobie pytanie, co to jest upadłość konsumencka. Odpowiedź może być krótka albo niesłychanie wydłużona. Jakkolwiek poniższy paragraf wierzę odpowie na wszelakie interesujące Cię wątpliwości. Szczególnie możemy rzec, iż jest to nie mniej nie więcej tylko ogłoszenie bankructwa w sytuacji, kiedy dojdziemy do wniosku, iż jesteśmy niewypłacalni a dalsze zwracanie naszego długu jest niemożliwe (np. kwoty rat są wyższe nasze dochody).

Istotnym motywem przy ogłoszeniu upadłości jest to, żeby nasza niewypłacalność zaistniała bez naszej winy. Oznacza to, iż zadłużenie powstało obiektywnie bez naszej świadomej winy (np. padliśmy ofiarą oszustów inwestycyjnych, którzy podpisali z nami umowę pożyczki gdzie wysokość odsetek stanowi przestępstwo lichwy). Nasza sprawa jest analizowana przez sąd rejonowy ze względu na miejsce naszego zamieszkania. Do niego kierujemy właśnie wniosek.

W toku procedury upadłościowej sąd bada naszą sytuację finansową, weryfikuje wiarygodność przedłożonych dowodów i ostatecznie decyduje o tym czy wydać orzeczenie o ogłoszeniu upadłości w stosunku do nas. Powinniśmy wiedzieć, że w żadnym razie nie możemy sobie pozwolić na zatajenie składników majątkowych i innego tego typu ruchy. Może to, bowiem przekreślić nasze szanse na obwieszczenie bankructwa na długi okres czasu.
Upadłość konsumencka to instytucja ustawowa, która to do polskiego prawodawstwa została wprowadzona pod koniec roku 2009. Normy odnośnie jej stosowania znajdują się w ustawie o prawie upadłościowym i naprawczym. Należy w tym miejscu określić, iż do tej pory ze sposobności ogłoszenia upadłości mogły korzystać tylko i wyłącznie firmy. Jednakże aktualnie jest to także dopuszczalne w przypadku podmiotów prywatnych. Jej ukończenie nie jest łatwym zadaniem, wymaga specjalistycznej wiedzy prawnej i niemałej wytrwałości (całość postępowania łącznie z wykonaniem planu spłaty może trwać nawet ponad trzy lata).

Jednakże upadłość konsumencka w bardzo wielu wypadkach jest idealną alternatywę dla jednostek, które mają już postępowanie egzekucyjne. Na ten stan rzeczy ingeruje wiele zmiennych. Musimy, albowiem wiedzieć, iż egzekucja komornika niesie ze sobą spore nakłady (opłacamy koszty egzekucji, koszty zastępstwa w postępowaniu Aby przeczytac egzekucyjnym itd.) a prócz tego w szeregu przypadków z tego, co nam ściąga upadłość konsumencka bez majątku komornik niepokrywane są chociażby odsetki od kapitału naszego zadłużenia a co za tym idzie nasz dług zamiast zmniejszać się jeszcze wzrasta. Taka droga prowadzi donikąd.

Upadłość konsumencka niweluje ten kłopot. Pod warunkiem, że się na nią zdecydujemy to sąd przydziela nam osobę syndyka, który z kolei tworzy schemat spłaty. Spłata zobowiązań trwa najwyżej 3 lata a po tym okresie niezwrócone zobowiązania podlegają procedurze umorzenia. Znaczy to, iż nikt już może ich od nas egzekwować.

Upadłość konsumencka w 2016 roku to nader namiętny temat, zwłaszcza pośród jednostek, które w przeszłości zaciągnęły sporo zadłużeń a w tej chwili nie radzą sobie z ich spłacaniem. Można, zatem postawić w tym miejscu pytanie, z czym wiąże się tak ogromne zainteresowanie właśnie tą instytucją prawną (wszak procedury te zostały zainicjowane już z końcem 2009 r.). Jak się, albowiem objawia wszystko jest związane z nowelizacją tychże uregulowań prawnych, jaka zaszła w grudniu 2014 roku Od tego momentu mechanizm ogłoszenia upadłości uległ znacznej liberalizacji, przez co może z niej skorzystać coraz więcej osób mających poważne problemy ze swoim długiem.

Dla tego przykładu objawia się, iż rok 2016 jest rokiem przełomu, jeśli chodzi o upadłość konsumencką. Na chwilę obecną możemy, bowiem już liczyć orzeczenia sądowe w tej kwestii na setki spraw (w pierwszym roku funkcjonowania przepisów było to raptem parenaście orzeczeń na kilkaset wniesionych podań). Jesteśmy w stanie dojrzeć, że sądy coraz przychylniej podchodzą do problemów osób zadłużonych.

W praktyce jak się, albowiem okazuje upadłość konsumencka jest wyłącznym sensownym wyjściem dla jednostek, które wpadły w pętlę zadłużenia i nie posiadają realnych szans na spłatę swojego obciążenia. Każdy, kto ma, chociażby minimalną styczność z branżą kredytową bądź pożyczkową poznał przykłady osób, które niejednokrotnie nie ze swej winy znalazły się w kredytowej pułapce (np. zadłużyły się nadmiernie, żeby ratować ciężko chorego członka rodziny).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *